Share

Bilişimin Nabzı Kadir Has Üniversitesi’nde Attı…

 “Akıllı Belediye ve Dijital Yaşama Geçiş…” 

İstanbul 5. İstanbul Bilişim Kongresi,  15-16 Aralık 2011 tarihleri arasında İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nde yapıldı. İstanbul Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen “Akıllı Şehirler” temalı kongrede,  kamu, yerel yönetimler, iş dünyası ve gençler biraraya geldi.

Eyüp Belediyesi’ni, Bilgi İşlem Müdürü Abdullah Çelik’in temsil ettiği  Kongrede, “Akıllı Şehirler” ve dijital yaşama geçiş süreci, akıllı şehirlere geçiş sürecinde uygulanabilecek stratejiler  ve bu  geçişi tamamlamış örnek şehirlerde değişen yaşam gibi konulara değinildi.

Eyüp Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Abdullah Çelik, Avea ile Eyüp Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri “Akıllı Belediye ve dijital yaşama geçiş” projesi ile ilgili bir sunum yaptı. Çelik, Belediye içi projeler ve vatandaşlara yönelik gerçekleştirilen projeleri ayrıntılarıyla anlattı. Belediye içi projelerin saha yönetim sistemi, 360 derece Eyüp, e-belediye çalışmaları, doküman yönetim sistemi, Eyüp’te yaşam bilgi sistemi olarak sıralayan Çelik, 18 ayrı ürün ve hizmeti kapsayan ve ilk etapta 6 modülü Akıllı Belediye projesinin de 2012 yıl sonunda tamamlanacağını belirtti.

 

Eyüp Akıllı Belediye Projesi’ne ait  altyapı çalışmalarının Avea tarafından 3G altyapısı üzerinden gerçekleştirildiğini kaydeden Abdullah Çelik,   şunları söyledi“Sürdürülebilir Şehirler konsepti, geleceği şekillendiren bir hareket olarak hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Teknoloji ile artık akıllı şehirler dönemi başlıyor. Akıllı şehirler belediyelerin hizmet hızını artırırken, maliyetlerini düşürecek, bugün lüks gibi görünen birçok alana yatırım için bütçe yaratacak. Verimliliği artırıp tek merkezden tüm süreçlerin yanlışsız yönetilmesini sağlayacak. Vatandaşlar kamera sistemleriyle kendilerini güvende hissedecek, herhangi bir aksaklık ya da adli bir olaya anında müdahale edilebilecek. Bilgisayar ve akıllı cep telefonları ile ücretsiz internet ve e-belediye servislerine erişim sağlayıp hizmeti beklemeden hizmet alacaklar… Akıllı Belediye Projesi,  “güvenlik ve şeffaflık” gibi iki önemli kavramı da en üst noktaya taşıyacak. Bu proje Eyüp sakinlerinin yaşam kalitesini artırırken belediye çalışanlarının da verimliliğini yükseltecek. Vatandaşlarımız, parkta vakit geçiren çocuğunu, yaşlı büyüklerini evden, işyerinden kontrol edebilecek. Proje çerçevesinde meydanlarda 42 Megabit’e varan ücretsiz internet hizmetinden akıllı çöp arabası takip ve analizi, tarihi eserlerin mobil bilgi ortamına alınmasından parklara kameralı takip sistemine kadar farklı uygulamalar yer alıyor.  “

 

Abdullah Çelik, Eyüp’ün Akıllı Belediye Projesi kapsamında ilk aşamada hayata geçirilen hizmetleri şöyle sıraladı: 

 

“Ücretsiz İnternet Erişimi: Rami Parkı’nda 42 Megabit’e varan 3G bağlantısı kurularak parkta ADSL altyapısına gerek duyulmadan 3G üzerinden internet rişimi sağlandı.


Parklarda Güvenlik Kameraları: 3G destekli cep telefonlarına indirilecek uygulama ile ailelere çocuklarını uzaktan izleme imkanının yanı sıra parkın doluluk durumunu eş zamanlı görme imkanı sunuluyor. Pilot uygulama kapsamında Rami Parkı’na kurulan kameralar, bu amaç doğrultusunda 7x24 eş zamanlı görüntü sağlıyor. Kesintisiz güç kaynağına bağlanan kameralar, ADSL altyapısı olmayan noktalarda dahi elektrikler kesildiğinde bile çalışır durumda olacak.


Çöp Toplama Hizmetinin Optimizasyonu: Çöp toplama araçları ve çöp konteynırlarına yerleştirilen takip sistemi ile çöplerin zamanında toplanıp toplanmadığı, çöp kamyon ve konteynırlarının hangi lokasyonlarda ne kadar süre ile kaldığı gibi istatistiki veriler elde edilecek.

 

QR Code ile Tarihi Alan Bilgilendirmesi: Eyüp İlçesi’nin en önemli tarihi ve turistik alanları olarak kabul edilen Eyüp Sultan Türbesi, Eyüp Sultan Camii, Mihrişah Valide Sultan İmarethanesi, Cülus Yolu, Necip Fazıl Kısakürek ve Mehmet Akif Ersoy’un kabirlerinin bilgileri uygulanan QR Code (QuickResponse) sisteminde toplandı. Kurulan bu sistem ile eserlere ilişkin tüm bilgiler hızlı, doğru ve farklı dillerde cep telefonlarına taşındı. Uygulama, eser bilgi tabelalarının maliyet ve bakım masraflarıyla alandan tasarruf sağlanırken içeriklerin de sürekli güncellenebilmesine imkan sağlıyor.

Saha Yönetim Sistemi, Saha Personeli Otomasyonu: Ekiplerin işlerini kolaylaştırmak, zaman ve işgücünden tasarruf etmek üzere planlanan sistem, Eyüp Belediyesi sınırları dahilinde yaşayan vatandaşlarla esnafın şikayet ve gereksinimlerine daha hızlı cevap verebilmesini sağlıyor. 


Eyüp Belediyesi Çalışan Güvenliği ve Koordinasyonu: Eyüp Belediyesi sınırları içinde yer alan kamusal alanların temizliğini gerçekleştiren Fen İşleri personelinin saha otomasyonu ve güvenliği için sağlıklı takibin yapılabilmesini sağlıyor. Yaya saha çalışanları en uygun şekilde görevlendirilirken gezici araçlar ile de koordinasyon halinde görev atamaları yapılabiliyor.

 

 

Okunma Sayısı : 2202