Share

Kentsel Dönüşüm Yasası Bilgi’de Masaya Yatırıldı

“Kentsel Dönüşüm Yasası ve İnşaat Sektörüne Yansımaları” Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen bir panelde masaya yatırıldı.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Santral Kampüsü’nde bugün düzenlenen panele, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Prof. Dr. Emin Birpınar, İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik, Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Sedat Şahin, Akdoğu İşadamları Derneği’nden İnşaat Mühendisi Cengiz Yılmazlı, Aksan Yapı CEO’su Melih Şimşek, İnsan Yerleşimleri Derneği’nden Korhan Gümüş konuşmacı olarak katıldılar.

 

Panelde, Kentsel Dönüşüm Yasa taslağı ve inşaat sektörüne yansımaları mercek altına alındı.

 

Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Şahin, panelde yaptığı konuşmada, deprem bölgesinde yeralan ülkemizde yapıların dayanıklılığının önemine dikkat çekerek, “İnsanlık,  ilk yerleşik hayata geçişinden bu yana,  depremler ve tüm doğal afetlerden korunmanın yollarını  aramış , bu uğurda nice mal ve can kayıpları vermiş hala da veriyor. 1939 depremi ile Erzincan yerle bir oldu, 1999’da Adapazarı, Gölcük, Yalova, geçtiğimiz aylarda da Van’da bu felaketi yaşadık… Her depremde büyük yaralar alan ülkemizde, can ve mal kaybını önlemenin yolu da sağlam yapılaşmayla mümkündür. “ dedi.

 

Kentsel Dönüşüm Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle bu konuya çözüm için neşter vurulmuş olacağını kaydeden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Şu anda sınırları içinde bulunduğumuz Eyüp ilçemizdeki tabloya baktığımızda ana fay hattına uzak olduğumuzdan dolayı şansımız olmasına rağmen , kaçak ve kontrolsüz yapıların fazla olması nedeniyle de büyük sorunlarla karşı karşıyayız… 350.000 nüfuslu ilçemizde her yıl 700 adet yeni bina yapılıyor. Toplam yapı stoğumuz,  yaklaşık 37.000 adet. Bu yapıların yaklaşık 30 bini 1999 depreminden önce yapılmış. Yani diğer bir deyişle  Eyüp'teki  yapıların yüzde 80’i risk altında ve mutlaka elden geçmesi gerekiyor. Tıpkı İstanbul’daki diğer bölgelerde olduğu gibi… Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun tasarısı, şu anda Meclis gündeminde. Yasa tasarısında özellikle yıkılması gereken binaların tespiti, bu tespitle birlikte çöküntü alanlarının belirlenmesi, buraların yeniden imarına dönük planların hazırlanması, vatandaşla temas ve bunun gibi safhalarda belediyelerin söz sahibi olabilmesi için gerekli kriterlerin konulması, sorunun çözümü konusunda çok önemli mesafe alınmasını sağlayacaktır. Yine taslakta yeralan ve yönetmeliklerin çıkarılması konusunun Şehircilik Bakanlığı’na verilmesi konusunda da yine her şehirde farklı durumlar sözkonusu olduğundan, belediyelerin bu konudaki tecrübeli kadrolardan faydalanmasının doğru olacağı kanaatindeyim. Kentsel Dönüşüm Yasası’nda, Ata yadigarı tarihi dokunun korunmasının da garanti altına alınmasının gerektiğini düşünüyorum… “

 

Panele katılan diğer konuşmacılar da Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı’nın  yürürlüğe girdikten sonraki yansımaları konusunda açıklamalarda bulundular. Panelin sonunda,  Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, konuşmacılara teşekkür ederek birer plaket verdi.

 

Oluşturma Tarihi : 18.02.2012
Okunma Sayısı : 5830